Tanzania - wakacje już od 1439 zł

Na wakacje: Tanzania Północna, Tanzania

Przewodnik turystyczny: Tanzania/ Tanzania Północna

Częściowe zachmurzenie
21°C
Opady:
0.6 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1019 hPa
Wiatr:
11 km/h110°
Ta część Tanzanii to przede wszystkim atrakcje przyrodnicze. To właśnie w północnej części Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro, któremu Ernest Hemingway poświęcił aż dwie książki. Około 200 km na zachód od tej góry położone jest Ngorongoro – największa na świecie kaldera. Niegdyś był to aktywny wulkan, obecnie zaś jest chętnie odwiedzanym miejscem przez poszukiwaczy przygód. Północna Tanzania to także jeden z najbardziej znanych parków narodowych Afryki – Serengeti, gdzie dzika przyroda żyje własnym rytmem, nie zważając na turystów z aparatami fotograficznymi.

Regiony

 • Region Jeziora Wiktorii – najbardziej wysunięty na północ region kraju. Na tych ziemiach możemy podziwiać południową część największego jeziora Afryki, niesamowite ryby, przepiękne ptaki i tropikalną przyrodę.
 • Region Serengeti – przepiękny krater Ngorongoro, zielona sawanna, dostojne słonie, spokojne trwanie. Duch Afryki znajduje się tutaj w każdym źdźble trawy.
 • Region Arusha-Kilimandżaro – region, w którym można zachwycić się najwyższym szczytem Afryki, który dominuje na horyzoncie, zielenią i różnorodnością gatunków w Parku Narodowym Arusha. Na tych ziemiach można także odkryć cząstkę naszego kraju.

Ośrodki i atrakcje

Najważniejsze miasta: Arusha, Mwanza.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: PN Wyspy Rubondo, PN Serengeti, Rezerwat Przyrody Ngorongoro, PN Kilimandżaro, PN Arusha, Muzeum Butiama Nyerere, Wąwóz Olduvai.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: Kilimandżaro, okolice Parku Narodowego Serengeti.

Geografia i przyroda

Region położony na północy kraju. Tutaj właśnie znajduje się drugie, co do wielkości jezioro słodkowodne świata - Jezioro Wiktorii. Co ciekawe, większość ludzi żyjących na tych terenach nie ma dostępu do bieżącej wody. Region Jeziora Wiktorii żyje z rybołówstwa i rolnictwa. Północna część Tanzanii to lasy i parki, w których znaleźć można prawdziwe cuda natury. iesamowita flora i fauna, nad którą dominuje pokryte śniegiem Kilimandżaro. Szczyt położony jest na wulkanie i mierzy 5895 m n.p.m. Klimat bliżej centrum kraju jest bardziej suchy, natomiast w rejonach Jeziora Wiktorii, gdzie lasy tropikalne, jest wilgotny. W tej części kraju mieszkają także Masajowie, którzy swym wyglądem, kulturą i zwyczajami wzbogacają lokalny krajobraz.

Historia

Ślady człowieka na tym terenie sięgają odległych czasów. W tym regionie znaleziona najstarsze w Afryce szczątki ludzkie. Ich wiek sięga dwóch milionów lat. Ludzie żyli tutaj z myślistwa i rybołówstwa. Europejczycy zaczęli ekspansję w głąb kraju w XIX w. Wiek XX przyniósł rozbudowę trakcji kolejowych. Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej, Liga Narodów przyznała te ziemię Wielkiej Brytanii. Region Jeziora Wiktorii z czasem stał się ważnym ośrodkiem handlowym, tutaj także rozwinęło się rybołówstwo. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł do brzegów jeziora był podróżnik John Speke. Nadał wodom imię Wiktoria, na cześć brytyjskiej królowej.
Historia tego regionu jest krwawa. Szczególnie dla zwierząt. Na przełomie XIX i XX w. Europejczycy, którzy zajmowali region obecnej Tanzanii zaczęli lubować się w safari. Była to atrakcja dla bogaczy, ponieważ licencja kosztowała 50 funtów. Posiadanie jej dawało prawo do zabicia w sumie prawie 400 gatunków zwierząt: antylop, małp, bawołów, zebr etc. Ponadto lwy i lamparty można było zabijać bez ograniczeń, gdyż w tamtych czasach uznawane były za zagrożenie dla bydła domowego. W XX w. Afryka była mekką dla myśliwych. Przyjeżdżali tutaj, aby zabijać. Dla zabawy i jak największą ilość zwierząt. Jednakże nigdy oni nie dotarli do krateru Ngorongoro, co pozwoliło temu miejscu na zachowanie swej naturalnej dzikości.

Sport i rekreacja

 • Park Narodowy na Wyspie Rubondo to świetne miejsce do pieszych wycieczek czy obserwowania ptaków.
 • Ludzie lubiący ekstremalne wyzwania, miłośnicy gór mogą spróbować swych sił w drodze na szczyt Kilimandżaro.
 • Tereny te można odkrywać podczas jeep safari.
 • Trekking jest tutaj jedną z form spędzania czasu.
 • Lot balonem nad Parkiem Narodowym Serengeti dostarczy niezapomnianych emocji.
 • W tym regionie warto „zasmakować” adrenaliny uprawiając alpinizm jaskiniowy.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 szyling tanzański (TZS).
 • Wiza – można ją uzyskać w placówkach dyplomatycznych Tanzanii oraz na głównych przejściach granicznych. Wiza pobytowa kosztuje 50 USD/EUR.
 • Czas – czas polski + 2 godzin.
 • Szczepienia – wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, natomiast zalecane przeciw żółtaczce.

Tanzania Północna, Tanzania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  20°C
  opady:
  6.7 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  78%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1019hPa
  wiatr:
  113°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.23°C
  opady:
  2.7 mm
  wiatr:
  120°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.21°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  110°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  18:33
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.15°C max.23°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  117°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  18:32
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.16°C max.23°C
  opady:
  2.4 mm
  wiatr:
  112°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:31
  zach. słońca:
  18:32

Tanzania Północna - klimat w Tanzania