Tanzania - wakacje już od 3089 zł

Na wakacje: Tanzania Południowa, Tanzania

Przewodnik turystyczny: Tanzania/ Tanzania Południowa

Częściowe zachmurzenie
22°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
7%
Ciśnienie:
1011 hPa
Wiatr:
10 km/h110°
Granicząca z Mozambikiem południowa część Tanzanii to przede wszystkim raj dla miłośników przyrody, zarówno tej nieożywionej jak ożywionej – do największych atrakcji należą parki narodowe: Ruaha, Uwanda oraz Góry Udzungwa. W pobliżu znajduje się także największy i najstarszy na świecie rezerwat przyrody Selous, będący domem dla wielu zagrożonych gatunków, a także jezioro o tektonicznym rodowodzie – Niasa.

Regiony

 • Region Ruaha – wielbiciele dzikiej przyrody będą tutaj zachwyceni zwiedzając Park Narodowy Ruaha, (który jest drugim parkiem, co do wielkości tego kraju), podziwiając płynącą tam rzekę i afrykańska faunę. W tym regionie można także spotkać żyrafy albinosy.
 • Region Jeziora Niasa (Malawi) – raj dla miłośników przyrody: tektoniczne jezioro, góry sprawiają, że krajobraz tutaj jest wyjątkowo piękny.

Ośrodki i atrakcje

Najważniejsze miasta: Iringa.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: PN Ruaha, PN Gór Udzungwa, Rezerwat Przyrody Uwanda, jeziora Niasa i Rukwa, Rezerwat Przyrody Rungwa, Rezerwat Przyrody Kisiwo.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: okolice Jeziora Niasa.

Geografia i przyroda

Region położony jest na południu kraju w strefie klimatu tropikalnego. W głębi kraju jest on bardziej suchy. Południowa część Tanzanii to przede wszystkim dzika przyroda, parki narodowe i rezerwaty przyrody. Na tych zielonych terenach pełno jest dzikich zwierząt: słonie, hipopotamy, krokodyle, zebry albinosy, nosorożce etc. Park Narodowy Ruaha szczyci się przede wszystkim znaczącą populacją słoni. Żyje ich tam blisko 10 tysięcy. W tym regionie podziwiać też można jezioro tektonicznego pochodzenia- Jezioro Niasa zwane także Malawi. W tym regionie można odetchnąć od tego, co codzienne i „pooddychać” Afryką.

Historia

Europejczycy skolonizowali te tereny w XIX w. Najpierw ziemie tego regionu kontrolowała Wielka Brytania, później Niemcy utworzyli na nich Niemiecką Afrykę Wschodnią. Po I wojnie światowej Liga Narodów przyznała tereny kontynentalne dzisiejszej Tanganiki Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że Jezioro Niasa po raz pierwszy ukazało się oczom Europejczyka, podróżnika, który odkrył również Wodospad Wiktorii, Davida Livingstone'a. W 1910 r. kolonialny rząd Niemiec zadecydował, że ziemie Parku Narodowego Ruaha zostaną objęte ochroną.

Sport i rekreacja

Region ten warto zwiedzać z jeepa mknącego przez sawannę. Safari pozwoli zbliżyć się do niesamowitej afrykańskiej przyrody.
Popularne jest tutaj także safari balonem.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 szyling tanzański (TZS).
 • Wiza – można ją uzyskać w placówkach dyplomatycznych Tanzanii oraz na głównych przejściach granicznych. Wiza pobytowa kosztuje 50 USD/EUR.
 • Czas – czas polski + 2 godzin.
 • Szczepienia – wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, natomiast zalecane przeciw żółtaczce.

Tanzania Południowa, Tanzania - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  35°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  7%
  wilgotność:
  50%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1011hPa
  wiatr:
  113°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  18:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.33°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  111°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  18:41
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.31°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  89°   8 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  18:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  3.7 mm
  wiatr:
  99°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  18:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.31°C
  opady:
  1.5 mm
  wiatr:
  145°   7 km/h
  wsch. słońca:
  06:25
  zach. słońca:
  18:41

Tanzania Południowa - klimat w Tanzania