Tanzania - wakacje już od 1679 zł

Na wakacje: Tanzania Środkowa, Tanzania

Przewodnik turystyczny: Tanzania/ Tanzania Środkowa

Częściowe zachmurzenie
23°C
Opady:
1.5 mm
Zachmurzenie:
66%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h123°
Centralna część kraju nie jest tak popularnym celem wycieczek jak wybrzeże czy północna część Tanzanii. Jednak znajduje się tu jeden z największych na świecie rezerwatów przyrody – Selous, a także stolica kraju – Dodoma. Region ten nie został jeszcze odkryty przez masową turystykę, a infrastruktura turystyczna dopiero się tu rozwija.

Regiony

 • Region Dodoma – tutaj znajduje się stolica kraju i rozwinięta infrastruktura, a miejscowa ludność uprawia herbatę, orzeszki ziemne, tytoń.
 • Region Selous – słynie przede wszystkim z najstarszego na świecie rezerwatu przyrody Selous. Tutaj spotkać można słonie, antylopy szablorogie, hipopotamy i wiele innych gatunków.

Ośrodki i atrakcje

Najważniejsze miasta: Dodoma.
Najciekawsze atrakcje turystyczne: Rezerwat Przyrody Selous, PN Mikumi, Jezioro Hombolo.
Najpopularniejsze regiony turystyczne: region Selous.

Centralna część kraju położona jest w strefie klimatu gorącego suchego. Opady tutaj są niższe niż na wybrzeżu. W Tanzanii Środkowej współczesny świat łączy się z dziką przyrodą. W związku z umiejscowieniem regionu tutaj najlepiej rozwinięty jest transport, ale tutaj także znajduje się najstarszy rezerwat przyrody pełen dzikiej fauny i flory. Hipopotamy, słonie, antylopy, lwy to tylko niektóre z gatunków, które można tam spotkać. Rezerwat Selous obfituje w ptaki. Na tych ziemiach można spotkać także czarnego nosorożca. To wyjątkowy rezerwat przyrody, który przyciąga wielu turystów.

Historia

Historia regionu jest ściśle związana z miastem Dodoma. Dodoma wywodzi się od słowa “Idodomya” i znaczy „zatonął, utonął”. Nazwa miasta wiąże się z pewną legendą. Pewnego razu słoń podszedł do rzeczki by napić się wody i ugrzązł w błocie. Grzązł coraz bardziej aż zatonął. Wtedy to lud mieszkający tam zaczął krzyczeć “Idodomya !”. Od tamtego momentu miejsce to było znane jako Idodomya, miejsce, w którym zatonął słoń.
Na początku XX w. w tym regionie zaczęły powstawać trakcje kolejowe. Dziś znajduje się tutaj najlepiej rozwinięty węzeł komunikacyjny. Po pierwszej wojnie światowej kontrolę nad tymi ziemiami przejęli Brytyjczycy, a Dodoma była najważniejszym ośrodkiem administracyjnym aż do 1964r. Historia tego regionu jest krwawa. Szczególnie dla zwierząt. Na przełomie XIX i XX w. Europejczycy, którzy zajmowali region obecnej Tanzanii zaczęli lubować się w safari. Była to atrakcja dla bogaczy, ponieważ licencja kosztowała 50 funtów. Posiadanie jej dawało prawo do zabicia w sumie prawie 400 gatunków zwierząt: antylop, małp, bawołów, zebr etc. Ponadto lwy i lamparty można było zabijać bez ograniczeń, gdyż w tamtych czasach uznawane były za zagrożenie dla bydła domowego. W XX w. Afryka była mekką dla myśliwych. Przyjeżdżali tutaj, aby zabijać. Dla zabawy i jak największą ilość zwierząt.

Sport i rekreacja

 • Region ten warto zwiedzać z jeepa mknącego przez sawannę. Safari pozwoli zbliżyć się do niesamowitej afrykańskiej przyrody.
 • Safari balonem prócz piękna afrykańskiej przyrody dostarczy nam niezapomnianych wrażeń powietrznych i dobrą dawkę adrenaliny.

Informacje praktyczne

 • Waluta – 1 szyling tanzański (TZS).
 • Wiza – można ją uzyskać w placówkach dyplomatycznych Tanzanii oraz na głównych przejściach granicznych. Wiza pobytowa kosztuje 50 USD/EUR.
 • Czas – czas polski + 2 godzin.
 • Szczepienia – wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, natomiast zalecane przeciw żółtaczce.

Tanzania Środkowa, Tanzania - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  25°C
  opady:
  14.6 mm
  zachmurzenie:
  66%
  wilgotność:
  73%
  widoczność:
  9 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  143°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  19:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.26°C
  opady:
  4.0 mm
  wiatr:
  152°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  19:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.29°C
  opady:
  1.8 mm
  wiatr:
  161°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:51
  zach. słońca:
  19:12
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.17°C max.29°C
  opady:
  2.6 mm
  wiatr:
  182°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  19:12
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.17°C max.26°C
  opady:
  6.0 mm
  wiatr:
  119°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:52
  zach. słońca:
  19:12

Tanzania Środkowa - klimat w Tanzania